2: Aktywna praca domowa

Szkoła Podstawowa w Rudziczce

Trening czyni mistrza

Dobra praktyka polega na zmotywowaniu uczniów do regularnego i samodzielnego biegania w czasie wolnym. Uczniowie, którzy spędzają co najmniej 30 minut na bieganiu w swoim wolnym czasie, zdobywają punkty za aktywność. Dwa razy w semestrze szkoła organizuje wycieczki tematyczne do miejsc związanych ze sportem, takich jak stadion, muzeum sportu czy wydarzenie sportowe (np. mecz). Liczba miejsc na tych wycieczkach jest ograniczona, a udział w nich mają zapewniony uczniowie z najwyższą liczbą punktów. W ten sposób uczniowie nie tylko zdobywają motywację do poprawy swojej sprawności fizycznej, ale również zyskują szansę na uczestnictwo w atrakcyjnych wydarzeniach sportowych.

Tego rodzaju inicjatywa przynosi wiele korzyści dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie rozwijają swoją sprawność fizyczną oraz zdrowe nawyki, nauczyciel wychowania fizycznego ma zmotywowanych i zaangażowanych uczniów, a szkoła wzbogaca się o dodatkowe i ciekawe wydarzenia, które urozmaicają jej ofertę edukacyjną i integrują całą społeczność.

Szkoła Podstawowa nr 53 im. Stefana Żeromskiego w Katowicach

Sportowy konkurs fotograficzny

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4–6 szkoły podstawowej i został zapoczątkowany w czasie pandemii. Obecnie jest kontynuowany jako stały element zajęć wychowania fizycznego. Podczas lekcji nauczyciel wychodzi z klasą na spacer (około 1,5–2 km, trwający 30 minut) po okolicy szkoły. Uczniowie wykonują zdjęcia telefonami komórkowymi, skupiając się na obiektach lub elementach związanych z aktywnością fizyczną. Mogą to być m.in. trzepaki, huśtawki, porzucone rowerki czy stare buty narciarskie. Na kolejnych zajęciach wychowania fizycznego nauczyciel ocenia spostrzegawczość uczniów oraz ich umiejętność kojarzenia. Podczas podsumowania wszyscy uczestnicy dzielą się swoimi obserwacjami, doświadczeniami i wspólnie analizują wykonane fotografie.

 

Działanie to rozwija umiejętność kojarzenia, pobudza wyobraźnię oraz pomaga diagnozować zainteresowania uczniów. Dodatkowo wprowadza element kreatywności do zajęć wychowania fizycznego, łącząc ruch na świeżym powietrzu z intelektualnym wyzwaniem.

Projekt finansowany przez

Obserwuj nas

Polityka prywatności i plików cookies